هوشمند سازی مدارس

کلید پيشرفت جوامع امروزي در دست آموزش و پرورش است. اگر نظام تعليم و تربيت با بحث‌هاي نظری مشغول گردد و با روش‌های ناكارآمد و قديمي راه خود را ادامه دهد يقينا همه ابعاد جامعه با ركود فراگير روبرو خواهند شد. مدتی است برخي كشورهای جهان به تاسيس مدارس الكترونيكي يا مدارس هوشمند دست زده‌اند.

منظور از مدارس هوشمند چیست ؟

در سال 1984، دیوید پرکینز و همکارانش در دانشگاه هاروارد، طرح مدارس هوشمند را به عنوان تجربه‌ای نوین در برنامه‌های آموزش و پرورش، با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات ارائه نمودند.

مدرسه هوشمند مدرسه‌ای است كه همانند مدارس سنتی يك ساختمان اداري دارد، اما در آن به تجهيزات و سيستم‌های الكترونيكي برمی‌خوريم كه قسمت اعظم فعاليت‌ها توسط آن‌ها انجام می‌گيرد. در مدارس هوشمند كامپيوتر در نحوه تدريس و ارزشيابي تاثير می‌گذارد و برنامه‌های درسی را تا حدودی تغيير می‌دهد. ولي در عين حال كاركردهای اجتماعي مدارس بر جای خود باقی می‌ماند چون در روابط اجتماعي به دانش‌آموزان ياری می‌رساند. در اين مدارس دانش‌آموزان می‌توانند با منابع علمی جهان و معلمان و بچه‌های مدارس ديگر ارتباط برقرار كنند.

شرکت رُجحان شبکه اهورا (سایپرو) اقدام به فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه هوشمندسازی مدارس کرده است و در این راستا چندین پکیج ویژه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را برای تسریع در امر بهبود هوشمندسازی مدارس این مرز و بوم فراهم آورده است که در ادامه مهمترین ویژگی‌های این پکیج‌ها را برمی‌شماریم:

* نقش معلمان در این مدارس تا حدود زیادی از آموزش و ارزشیابی دانش آموزان به پیگیری آموزش شخصی آنان تغییر می‌یابد و در نتیجه فرصت و فراغت بیشتری برای پرداختن به برنامه‌های رشد و بالندگی حرفه‌ای خود (مطالعه،  برقراری ارتباطات و تعاملات سازنده و مؤثر با همکاران، ارتقاء سطح علمی و بهبود مهارتهای تدریس و …) خواهند یافت.

* دانش آموزان در مدارس هوشمند، خود سرعت یادگیری خود را تعیین می‌نمایند. همچنین در این مدارس، ساعات یادگیری محدود به ساعات مدرسه نیست و دانش آموزان در هر لحظه که اراده کنند  از طریق برنامه های رایانه ای یا ارتباط از راه دور می‌توانند به تحقیق و مطالعه زیر نظر مدارس بپردازند.

*امکان ارتباط دوسویه دانش آموزان و والدین با مشاورین از طریق ماژول پیام رسان در پنل کاربری با قابلیت طرح پرسش بصورت خصوصی و بدون نام و امکان تعیین مشاورین در لیست کادر اداری.

* والدین می‌توانند از طریق نرم‌افزار اندروید همواره با دبیران و مدیریت آموزشگاه در ارتباط باشند و گزارش روزانه عملکرد فرزند خود از جمله نمرات کسب‌شده، برنامه‌ریزی تحصیلی، برنامه امتحانات پیش‌رو را بررسی کنند.

* با استفاده از سیستم حضورغیاب هوشمند، حضور و غیاب و تأخیر در تردد هر دانش‌آموز در همان لحظه به اطلاع والدین خواهد رسید.

* مدیران آموزشگاه‌ها می‌توانند همواره گزارشات مربوط به هر دانش‌آموز را در سامانه هوشمند ثبت کنند و به اطلاع والدین برسانند.

* نرم‌افزار هوشمند مدارس این امکان را برای دبیران و اساتید فراهم می‌کند که به آسانی نمرات هر دانش‌آموز را وارد کنند و تذکرات مربوطه را به اطلاع والدین برسانند.

* بهره‌گیری از بوفه هوشمند و مشخص کردن سقف خرید روزانه هر دانش‌آموز توسط والدین.

* بانک مقالات با امکان ثبت مقالات دانش‌آموزان و ثبت امتیاز توسط مخاطبان.

* بانک سوالات تستی و تشریحی برای موفقیت دانش‌آموزان در آزمون‌های جامع.

* سیستم حسابداری، حقوق و دستمزد و مدیریت امور شهریه برای مدیران آموزشگاه.

* ارائه تخته بُرد هوشمند به جای وایت‌بُرد و تخته سیاه.